Блог WORKBEAT UA

Подібності та відмінності LMS та СДН

Абревіатури LMS та СДН часто використовують як синоніми. Справді, якщо перевести Learning Management System українською мовою, вийде «система для управління навчанням». Розшифруємо СДН та побачимо «систему дистанційного навчання». Звучить схоже, але насправді СДН — лише частина LMS. Важливо розуміти ці відмінності при виборі інструментів для корпоративного навчання, щоб отримати саме той функціонал, який вам потрібен.

Спочатку компанії в Україні використовували СДН, ця назва стала звичною та впізнаваною. Тому після приходу на ринок LMS їх теж стали називати системами дистанційного навчання. Так було простіше пояснювати керівникам та HR-фахівцям, про який функціонал йде мова. Нашу платформу Workbeat ми теж називаємо СДН, хоча насправді вона належить до LMS+. Тобто має всі можливості LMS-платформи та додаткові функції: прив'язка навчання до KPI, модулі із завданнями, інструменти для внутрішньо корпоративного спілкування.

Розповідаємо, у чому різниця між СДН та LMS, і яка платформа для електронного навчання підійде у вашому випадку.

СДН дозволяє навчати, а LMS - керувати навчанням


Що таке СДН


СДН або система дистанційного навчання — це платформа для розміщення навчальних матеріалів та контролю їх проходження. З її допомогою можна створювати та призначати окремі заняття або цілі курси, перевіряти, наскільки засвоєні знання та стежити за прогресом у навчанні співробітників. Завдяки онлайн-формату компанія може одночасно підвищувати рівень знань сотень співробітників та зберігати навчальний контент у єдиному місці. Навчання за допомогою СДН — завжди дистанційне, ця властивість закладена в самій назві.

Завдання, які вирішує платформа для СДН: організація дистанційного навчання, призначення індивідуальних курсів різним групам співробітників, відділам або підрозділам. Наприклад, менеджери можуть пройти курс з продажів, бухгалтери — з оновлень в 1С тощо.

Плюси СДН: платформа для дистанційного навчання допомагає економити час, оптимізувати витрати на навчання та одночасно підключати до проходження курсів велику кількість співробітників.

Кому підійде система СДН: невеликим компаніям, які раніше навчали персонал лише в офлайн. Якщо вся команда знаходиться в одному офісі, а структура управління організації проста і зрозуміла, спочатку можна обмежитися використанням СДН. Хоча нині платформи дистанційного навчання використовують дедалі рідше, і далі ми розповімо чому.

Що таке система управління навчанням LMS


LMS або система управління навчанням – це платформа, яка дозволяє автоматизувати процес навчання, тестування та мотивації працівників. На відміну від СДН, LMS дозволяє керувати і офлайн-навчанням. Наприклад, планувати освітній процес, додавати тренінги та семінари до онлайн-календаря, призначати їх певним людям та контролювати прогрес.

Завдання, які вирішує LMS: автоматизація різних етапів навчання, розміщення матеріалів та управління корпоративним контентом, персоналізація занять, онбординг та адаптація нових співробітників, перевірка отриманих знань, навчання позаштатних працівників, партнерів та клієнтів.

Плюси LMS:
  • всі навчальні матеріали, а також інструкції, мануали та робоча документація зберігаються в єдиному місці;
  • можна не просто завантажити контент, а організувати зручну систему зберігання з різними рівнями доступу для працівників;
  • платформа дозволяє відстежувати результати навчання та їх зв'язок із вирішенням бізнес-завдань;
  • LMS автоматизує рутинну роботу, наприклад, перевірку тестів та формування звітів;
  • на основі LMS можна створити корпоративний онлайн-університет.

Кому підійде платформа для управління навчанням: компаніям з представництвами та філіями у різних містах, зі штатом співробітників від 100 осіб, з високою плинністю кадрів. На відміну від СДН, LMS-системи підходять для будь-яких видів навчання, у тому числі й для очних. Наприклад, на платформі можна проводити онлайн-трансляції, створювати чати, робити розсилки і т.д.

Подібності LMS та СДН


В Україні СДН та LMS називають будь-яку платформу, яка підходить для онлайн-навчання співробітників. Через те, що ці слова часто використовують як синоніми, виникає невелика плутанина. Проте, попри всі відмінності, електронна система дистанційного навчання та система управління навчанням справді мають спільні риси.

  • Обидва види платформ підходять для організації дистанційного навчання співробітників. Інструменти LMS та СДН дозволяють створювати або завантажувати готові курси, а потім призначати їх масово чи вибірково для проходження співробітниками.
  • Як LMS, так і СДН суттєво заощаджують час на навчання. Можна один раз записати урок для співробітників і призначати його будь-яку кількість разів будь-якій кількості людей. Крім того, завдяки онлайн-формату працівники можуть вивчати матеріал і проходити тестування в зручний час.
  • Обидві платформи дозволяють суттєво знизити витрати на навчання працівників. Компанії більше не потрібно запрошувати лектора чи тренера щоразу, коли виникає потреба у навчанні. Також керівник може заощаджувати бюджет на організаційних моментах, від підбору приміщення до друку роздаткових матеріалів, та адаптації новачків. Замість того, щоб виділяти новим співробітникам досвідчених наставників, досить просто надіслати їм посилання на онбординг-курс.

Відмінності між LMS та СДН


LMS відрізняється від СДН розширеним функціоналом та можливостями, які платформа пропонує користувачам. Як правило, єдине, що можна робити за допомогою платформи для дистанційного навчання – це навчати співробітників онлайн за допомогою курсів, окремих уроків та сторінок. Тому вона підходить у тому випадку, коли компанія має лише одну мету — навчити персонал, без мотивації та прив'язки результатів навчання до ефективності співробітника.

Можливості LMS — ширші і включають можливості СДН, функціонал соціальної мережі, інструменти для контролю та мотивації, а також можливість додавати в освітню програму офлайн-активності.

Який функціонал є у LMS і відсутній у СДН:
  • можливість організувати очне навчання,
  • планування та вибудовування повноцінного освітнього процесу всередині компанії,
  • автоматизація рутинних процесів, платформа самостійно призначає курси та повідомляє співробітників про терміни їх проведення, перевіряє тести та показує успішність,
  • повний контроль навчального процесу в автоматичному та ручному режимі, доступ керівника до дашбордів,
  • створення системи рейтингів та бонусів для заохочення та мотивації працівників,
  • функціонал для персоналізації контенту, коли кожен співробітник буде бачити тільки ті курси, які йому призначені,
  • інструменти для внутрішньо корпоративного спілкування,
  • місце для зберігання корпоративної бази знань, що складається з навчальних матеріалів та документів для роботи,
  • ігрові та інтерактивні інструменти, наприклад, відеоролики, тести та інтерактивні ігри (наприклад, у Workbeat співробітники отримують бали за успіхи в навчанні, які згодом можна обміняти на бонуси),
  • можливість зберігати всю історію навчання співробітників, включаючи те, які курси вони пройшли, скільки часу витратили і т.д.

Що обрати для навчання працівників


Щоб визначитися з вибором платформи, потрібно зрозуміти, які цілі стоять перед компанією. Якщо на першому місці стоїть швидке навчання співробітників, можна використовувати СДН. Наразі такий варіант обирають переважно невеликі компанії без планів на розвиток у найближчі роки.

Система дистанційного навчання не підходить тим, хто планує розвиток компанії та збільшення штату. Якщо бізнес активно зростає, виконує плани та набирає нових співробітників, краще вибрати LMS, яка надає набагато більше можливостей. Причина в тому, що впровадження нової платформи потребує часу. Підприємству необхідно знайти відповідний сервіс, перенести контент і статистику, навчити співробітників роботі з новим інструментом. Щоб через 1-2 роки не проходити все це по-новій, краще відразу впроваджувати LMS. Оскільки це модульна система, користувач може підключити тільки ті можливості, які потрібні для навчання співробітників в даний момент. У міру зростання можна буде додавати додаткові можливості, залишаючись на тій самій платформі.


Експертні статті